Kitap Kapağı Tasarımı

Başta kitap yayıncılığı sektöründe olmak üzere, bir çok basılı ürün de kapak tasarımı yayının okunmasını ve ilgisini arttırabilecek en önemli etkenlerin başında gelir! Rekabetin yoğun olduğu bu sektörde farklılık yaratmak isteyen yayıncılar kitap kapağı tasarımı yaptırmanın çok önem arz ettiğini bilirler. Düşünün ki binlerce kitabın yan yana dizildiği bir kitap fuarını, sizce okuyucu için kitapla ilk etkileşim sizce nasıl olur?  Elbette okuyucu kitap etkileşimi kitap kapak tasarımı ile gerçekleşir. Kitap kapak tasarımı, kitap yayıncılığında işte bu kadar önemlidir!

Muhtevası çok iyi bir kitabınız olduğunu düşünelim ve bu kitabın reklam bütçesinide bir hayli cömertçe ayırdınız. Ama kitabın kapağını aynı önemi vermediyseniz kitabınızın hakkettiği yere gelmesi çok zor olacaktır. Kitaba verdiğiniz isim, kitap kapağı tasarımı ve kitap arka tanıtım yazısı kitabın satışın da en önemli 3 bileşendir. Bu 3 bileşeni doğru kurduğunuz taktirde kitabınız kısa zaman da hedeflediğiniz yerlere ulaşacaktır.

Kitap kapağı tasarımını hazırlatırken tasarımcıya kitabı hangi kitleye sunulacağını söylemeli, bu bilgi dışında farklı tasarım önerileri vermemelisiniz. Tasarımcıyı ne kadar etki altında tutarsanız, tasarımcıdan özgün bir çalışma olasılığı bir o kadar azalacaktır. Bu yüzden tasarımcıyı özgür bırakmalı, onun hayal gücüne ve becerisine güvenmelisiniz.

Kitap kapağı tasarımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

1- Kitabın sunulacağı kitle;

Kitabın sunulacağı kitleyi analiz etmek gerekir. Hedef kitleye uygun o kitlenin gözünden tasarımı biçimlendirmek gerekir. Bir 3-7 yaş çocuk hikaye kitabı hazırladığınızı düşünelim. Çocukların kitaplara odaklanmasının zor olduğunu düşündüğümüzde, onların ilgisini çekecek daha fazla görsel kullanımı, daha eğlenceli fontlar kullanılmalıdır.

Hedef kitlemiz: 3-7 yaş çocuklar

Görseller: Bol renkli ve vektörel görseller kullanılmalı

Yazı/Font: Tırnaksız hareketli eğlenceli fontlar kullanılmalıdır.

 

Bir biyografi kitabı hazırladığınızı düşündüğümüzde kitlemiz yetişkinler ve  35 – 70 yaş aralığı olacaktır.

Hedef kitlemiz: 35 – 70 yaş aralığı olacaktır.

Görseller : Siyah beyaz gerçek fotoğraflar

Yazı/Font:  Tırnaklı ve hareketsiz fontlar tercih edilmelidir.

Bu genel hatlarıyla verdiğimiz örneklerde gördüğünüz iki kitlede de kullandığımız tüm içerik değişmektedir. Kitle analizi detaylı düşünülmesi gereken bir süreçtir.

 

Kitap kapak tasarımı kadar kitabın iç sayfa tasarımı mizanpajıda önemlidir. Mizanpaj Dizgi Ajans’ın hizmetleri arasında Kitap Dizgi, Kitap Mizanpajıda bulunmaktadır. Kısacası bir kitabın bası aşamasına kadar olan sürecin tamamını gerçekleştiriyoruz. Kitabınız baskıdan çıktığında dilerseniz reklamlarını tasarlıyor dijital pazarlama sürecini Ajans Hiyerarşi’ye devrediyor sosyal platformlarında kitabınızın tanıtımlarını gerçekleştiriyoruz. Ajans Hiyerarşi ile portfolyosuna ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.