Dizgi Nedir, Nasıl Yapılır?

DİZGİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Her yazarın farklı bir kitap hazırlama süreci vardır. Kimi bu hazırlık sürecinde sesle sözcükleri kayıt etmeyi tercih eder. Kimi ise kalem aracılığıyla kağıda aktarmayı seçer. Çok sık olamasa da bazende video aracılığıyla sözcükler kayıt edilir. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın tüm bu süreçlerin ortak noktası yayınlanacak kitabı hazırlamaktır. Daha sonra hazırlanan bu kitabın dizgi süreci başlar.

Dizgi Nedir, Nasıl Yapılır? Ses, video yada kalem aracılığıyla kağıda yazılan sözcüklerin bilgisayar ortamına aktarılma işidir. Genellikle dizgi, mizanpaj tasarımı (sayfa tasarımı) öncesi yapılan bir süreçtir.

DİZGİ ELEMANI ( DİZGİCİ ) NE İŞ YAPAR?

Dizgi Elemanı (Dizgici) ne iş yapar? Dizgi elemanı; On parmak klavye bilgisine sahip kişilerdir. Dizgici klavyeyi on parmak kullanabilmesi sayesinden çok hızlı bir şekilde duyduğu, okuduğu, gördüğü yazıyı bilgisayar ortamına aktarabilmektedir. Dünyada en hızlı on parmak klavye kullanarak sözcükleri bilgisayara aktaran ve dünya rekorunun da sahibi olan Sean Wrona dakikada 163 kelime yazabilmiştir.

 

DİZGİ YAPARKEN KULLANILAN PROGRAMLAR

Dünyada dizgi yaparken kullanılan programlar çok fazla program bulunmaktadır. Bu kadar çok programın olduğu düşünülürse hangisini tercih edebileceğimiz noktasında bazı kriterler bulunmaktadır. Öncelikle kullanacağımız programın belli zaman aralıklarla dökümanı kayıt edebilme özelliği olmalıdır. Dizgicinin hızlı bir şekilde yüzlerce, binlerce kelime yazdığını düşünürsek her hangi bir aksilik durumunda ( Dizüstü bilgisayarınızın şarjı bitmesi, Elektrik kesintisi vb…) çalışma kaybolacaktır. Programda aradığımız diğer bir özellik ise otomatik düzeltme yapabilmesi, imla kurallarında bizi uyarabilmesi gibi özellikler olacaktır. Bu özelliklerin bir çoğunun bulunduğu programlar olsada en yaygın kullanılan program Microsoft Word olarak bilinir.

 

Dizgi konusunda desteğe ihtiyaç duyduğunuzda sizlere yardım etmekten mutluluk duyacağız. Bizlere ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri için tıklayın.