Mizanpaj Yaparken Kullanılan Programlar

Dünya da Mizanpaj (Sayfa Tasarımı) yaparken kullanılan farklı programlar bulunmaktadır. Her programın birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Fiyatlarının da farklılık gösterdiği bu programlar, profesyonel mizanpaj tasarımı için mutlaka kullanılması gereken programlardır.

Mizanpaj basılı yada dijital mecralarda yayınlamak istediğiniz kitap, dergi, gazete, katalog başta olmak üzere tüm yayınların sayfa tasarımına verilen genel bir tanımdır. Mizanpaj tasarımı yapılmamış hiç bir yayın baskıya gönderilemez, dijital mecralarda yayınlanamaz. Mizanpaj (Sayfa Tasarımı) yazının okurla buluşmasından önce grafik tasarımcı eliyle estetik bir görünüm kazandırılmış, tasarlanmış halidir. Mizanpaj ile ilgili Mizanpaj Nedir? Nasıl Yapılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Mizanpaj Yaparken Kullanılan Programlar

Mizanpaj (sayfa tasarımı) hazırlamak için dünya da en fazla kullanılan programların başında Adobe InDesign programı gelmektedir. Bu program son yıllarda üstün özelliklerle donatılmış ve en çok kullanılan programların başında yer almaktadır. En fazla kullanılan diğer bir program ise QuarkXpress, özellikle gazete ve çok sayfalı işlerde tercih edilen bir programdır.

Bu iki programı inceleyeceğimiz yazımız da, programların üstün oldukları yanları ve bu programların kullanımlarıyla ilgili genel bilgiler vermeye çalışacağız.

Adobe InDesign

1- Kitap, Dergi, Gazete, Katalog vb… tüm çok sayfalı işleri hızlı ve tamamen yaracılığınızı konuşturarak tasarlayabilirsiniz.

2- Dijital mecralarda yayınlayacağınız tüm yayınları, responsive olarak tasarlayabilir. Bu yayınlarınızın içerisine ses, video gibi diğer medya formatlarını da ekleyebilirsiniz. Yada hazırladığınız bu dijital yayının içerisine okuyucuların doldurmasını istediğiniz bir forum ekleyebilir. Ya da okurlarınız tıklaması için bir sayfaya buton koyabilir ve bir internet sitesine yada farklı bir sayfaya sayfa okurlarınızı yönlendirebilirsiniz. Bu hazırladığınız tasarımı saniyeler içerisinde e-pub olarak dışarı aktarabilirisiniz.

3- Harika interaktif sunumlar hazırlayabilirsiniz.

4- Bu programla bir web sitesi bile hazırlayabilirisiniz. Evet yanlış okumadınız, Adobe InDesign CC ile gelen özellikler saymakla bitmiyor. Çok şık ve dakikalar içerisinde web sitesi sayfaları hazırlayabilirisiniz.

5- InDesign tercih edilmesinin en büyük avantajından biri de diğer Adobe programlarıyla Photoshop, Illustrator vb…  tam bütünlük içerisinde çalışmasıdır.

QuarkXpress

Yakında…