Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?

Grafik Tasarım

Grafik tasarımcı ne iş yapar? diye soranlara yönelik bir yazı olsun dedim! Dedim de bu grafik tasarımcı arkadaşların ne iş yaptığını ve ne yapmasını gerektiğini gerçekte bilen var mı? Bilmiyorum. Neden bunu söylüyorum çünkü; bizde ki yönetici yada patron zihniyetinin büyük bölümünün düşüncesi bir grafik tasarımcıdan hem baskı işlerini hem de dijital medya alanında grafik tasarım işlerini almak istemeleri. Kısacası baskı için kartvizit tasarlatıp, daha sonra bir web site için banner hazırlamalarını istemeleri. Dahada ileri gidip grafik tasarımcısından sosyal medya tasarımını isteyenleri hatta video editleme, HTML/CSS konularınada hakim grafik tasarımcılar arayanları görmedim değil maalesef.

Aslında İki faklı grafik tasarımcı modeli vardır. Yukarıda da az da olsa değindiğim gibi biri baskı sektöründe çalışan grafik tasarımcılardır. Diğeride Dijital medya da çalışanlardır.

Türkiye’de bu alanda ilerlemek isteyen gençlere yönelik gerçekten iyi eğitim veren okullar var. Bu okulların her biri alanlarında isim yapmış marka olmuş okullar.

Teorik eğitimde, gençlerimizi grafik tasarım süreçlerin de iyi hazırlayan ve mezun eden bu okullar belli kalıplardan ve müfredata uygun eğitim anlayışından çıkamadıklardan, yeni grafik tasarım mezunlarını iş hayatına hazırlayamamaktadırlar. Tabiri yerinde ise yeni mezun olan grafik tasarımcılar çalışma hayatlarında sudan çıkmış balığa dönmektedirler.

  • Grafik Tasarım Sanatçısı

Grafik Tasarım Sanatçısı; aldığı projeyi (mesajı belirlenmiş reklam sloganları ve içeren metinler hazırlanmış) tipografi, renkler, vektörler, illüstrasyon, html/css gibi teknikleri kullanarak sanatsal özelliklerini konuşturup tasarıma dönüştürürler. Görsel materyallar ile iletişim kurarlar. Aldıkları projede görsel yaratıcılıklarını kullanmakta özgürdürler. Onlardan beklenen sanatsal özelliklerini konuşturup en özel görsel tasarımı sunmalarıdır.

  • Ticari Grafik Tasarımcı

Ticari Grafik Tasarımcılar; aldığı projelerde sanatsal özellikten çok belli bir tasarım kalıbı içerisinde ki iş sürecini devam ettirme beklentilerini karşılarlar. Yaratıcı olmaları beklenmez,  hızlı ve sorunsuz iş teslim etmeleri yeterli karşılanmaktadır.