Kitap Kapağı Tasarımı Kılavuzu

İster bir yayınevi olun ister bir yazar bu makale sizlere mükemmel kitap kapağı tasarımınıza ulaşabilmeniz için bir kılavuz olacaktır. Bu yazıda sizlere kitap kapağı tasarımı ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgiyi aktarmak istiyoruz.

İçindekiler

 1. Kitap Kapağı Nedir?
 2. Kitap Kapağı Tasarımı nedir?
 3. Kitap Kapağı Tasarımı neden önemli?
 4. Kitap Kapağı Tasarımına Neden Bütçe Ayırmalıyım?
 5. Kitap Kapağı Tasarımı Fiyatları Nedir?
 6. Neden Kitap Kapağı Tasarımı için Bir Ajansla Çalışmalıyım?
 7. Kitap Kapağı Tasarımı Ajansı Çalışma Süreçleri
 8. Kitap Kapağı tasarımı Nasıl Yapılır?
 9. Kitap Kapak Tasarımı ve Düzeni
 10. Kitap Ön Kapak Tasarımı Nasıl Yapılır
 11. Kitap Arka Kapak Tasarımı Nasıl Yapılır
 12. Kitap Sırt Tasarımı Nasıl Yapılır

Kitap Kapağı Nedir?

Kitap kapağı bir kitabın dış yüzeyini kaplayan ve içerisindeki sayfaları bir arada tutmaya yarayan genelde karton kapak veya ciltleme vb. malzemelerden üretilen koruyucu görevi de üstlenen bir malzeme bütünüdür.

Kitap Kapağı Tasarımı Nedir?

Kitap kapağı tasarımı ise kitapta anlatılmak istenen hikayeyi görsel olarak kapağa çizim, tipografi, illüstrasyon vb. tekniklerle kapağa yansıtılmasıdır.

Yazımızın devamında bu teknikleri tek tek ele almış olacağız.

Kitap Kapağı Tasarımı neden önemli?

Kitap kapağı tasarımı, bir kitap oluşturmanın en yaratıcı ve önemli adımıdır. Bu adım kitabınızı geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan okunurluğunu arttıracak, kitaptan gelen geliri kat ve kat çoğaltacak en önemli yaratıcı süreçtir. Birçok yayıncı ve yazar bu süreci basit bir adım olarak görse de önemini bilen yayınevleri ve yazarlar kitap kapağı tasarımına ciddi bütçelere ayırarak, bu iş için profesyonel kitap kapağı tasarımı ajanslarından destek almaktadırlar.

Kitap Kapağı Tasarımına Neden Bütçe Ayırmalıyım?

Kitap kapağı tasarımına yeterli bir bütçe ayırmak, kitabınızın okurla duygusal bir bağ kuracak bir etkileşim süreci olacağından satışına bilinirliğine direk katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla daha fazla okura ulaşabilecek daha fazla kitap satışı yapabileceksiniz.

Kitap Kapağı Tasarımı Fiyatları Nedir?

Kitap kapağı tasarımı fiyatları bilinenin aksine öyle gözünüz korkutacak rakamlar değildir. Uzman kitap kapağı tasarımcısı veya ajansı için fiyatlar 2.000 TL’den başlamakta, 7.000 TL aralığındadır. Fiyatlar tasarımcı veya ajansın portfolyo sunun kalitesine göre değişebilmektedir. Tasarım sektöründe frelencer dediğimiz grafik tasarımcılarda bulunmaktadır bir ajans ile kıyaslanamaz olsalar da daha uygun maliyetlerle kaliteli tasarımlar gerçekleştirebilmektedirler. Kitabınıza yaptığınız yatırıma göre tercih edilebilir.

Kitap Kapağı Tasarımı için Neden Bir Ajansla Çalışmalıyım?

Kitap Kapağı tasarım sürecinizde, bir tasarım Ajansı ile iş birliği içinde çalışmak size bir çok artı sağlayacaktır. Bunlardan bar kaçı;

Kitap Kapak Tasarımı Ajansı Tasarım Çalışma Süreçleri

 • a) Tasarım yapacak ajans tasarımcısının, kitabın tümünü ya da özetinin okuması sağlanarak kitapla ilgili bir hayal dünyasının oluşması sağlanmaktadır.

“İçinde ne yazdığını bilmediğiniz bir kitabın kapak tasarımını yapmak, karanlıkta resim çizmeye benzer” Gülçin Karataş / Sanat Yönetmeni

 • b) Tasarıma başlamadan önce dünya üzerinden görsel, tipografi ve ilustrasyon örneklerini karşılaştırır ve bir ön araştırma yapar.
 • Tasarımın basılacağı ölçü, kağıt türü vb. gibi teknik bilgileri toplar.
 • Kitabın pazar araştırması yapılarak, kitabın sunulacağı kitlenin farklılıkları belirlenir. Bu süreç tasarım ajansının uzmanlığını ve ağırlığını koyduğu en önemli süreçtir. Belirlenen kitleye uygun onların gözünden bakarak bir tasarım geliştirmek en önemli noktadır. Kitlenin sevdiği renkleri belirlemek, modern ya da klasik font seçimleri, görsel kullanımda vektör ya da çizim tercihleri vb. gibi konular ajansın farklılıklarını ortaya koyacaktır.
 • Tasarımın modellemesini yayınevi, yazar ve ajans yetkililerine sunarak. Geri bildirimleri toplamaya çalışır. Gelen fikir ve tavsiyelerle tasarımına son noktayı vererek kitap tasarımını son haline taşır.
 • Tasarımda en önemli noktalardan biride teknik olarak doğru programlar kullanarak tasarımları gerçekleştirmek ve sorunsuz bir baskı dosyası yaratmaktır. Bu konuda ajanslar sorunsuz çalışma prensiplerini benimsediğinden çalıştırdıkları personelin yeterliliğini ölçerek işe alım süreçleri yapmaktadır.

Kitap Kapağı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kitap kapağı tasarımı metin, görsel ve renklerden oluşmaktadır. Tüm bu etkenleri doğru bir şekilde birbirleriyle uyumlu bir şekilde kullanmak gerekir. Tüm kullandığınız bu elementler tasarımda vermek istediğiniz mesaja hizmet etmeli bu mesajı öne çıkarmalıdır.

Kitap Kapak Tasarımı ve Düzenini Anlamak

Kitap Kapağı tasarımında her öğenin dünya standartlarının oluştuğu ve tasarım dünyasında kabul görmüş bir konumu bulunmaktadır.

kitap kapağı tasarımı düzeni
kitap kapağı tasarımı düzeni

Kitap Ön Kapak Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kitap ön kapağının temel unsurları arasında başlık, yazar bulunur. İsteğe bağlı öğeler arasında ise fotoğraf, çizim, vektör ve söz ya da altyazı olabilir.

 • Başlık
 • Tipoğrafi
 • Görsel
 • Alt Yazı
 • Yayınevi Logosu

Başlık

Başlığı oluştururken bir okuyucu gözüyle bakmak gerekir. Okuyucu şaşırtan bir başlık yerine kitabın konusunu anlatan net bir başlık oluşturmalı ve bu başlığı tipografi den yararlanarak görselleştirmek akıllıca olacaktır.

Tipoğrafi

Seçtiğiniz yazı tipleri okurun görsel olarak ilgisini çekmeli kitabın konu ve muhtevasıyla uyum içinde olmalıdır. Hazırladığınız kitabın kitlesine, konusuna göre değişmelidir. Örneğin çocuk kitabı tasarımında daha hareketli, romantizm içeren bir kitap için daha akıcı ve italik yazı tipi, bir mizah kitabı için tuhaf-ilginç yazı tipi, macera konusu olan bir kitap için cesur güçlü bir yazı tipi seçimi yapılmalıdır. Kurgu kitabı kapağı tasarımı, şiir kitabı kapağı tasarımı, hikaye kitap kapağı tasarımı, roman kitap kapağı tasarımı bu kategorilerde olan tüm kitapların kendine has stil ve düzenleri bulunmaktadır.

Görsel

Kitap kapağının diğer tüm elementlerinden en önemlisi kapakta kullanılan görseldir. Görseller insan hafızasında yazıdan daha fazla kaldığından, muhtemelen okurlarınızın unutmayacağı akıllarında kalacağı özelliktir. Görsel kitabınızın içeriğiyle uyumlu olmalı kitabınızın konusunu görsel olarak ifade etmelidir.

AltYazı

Altyazı başlığın tam anlaşılamayacağını düşündüğünüz zamanlar da kullanılabilen başlığı tamamlayıcı rolünü üstlenen bir öğe olarak kullanılabilir.

Yayınevi Logosu

Eğer kitap bir yazar tarafından kendi imkanları ile çıkartılıyor ve yazarın kullandığı özel bir simge veya logo yok ise bu maddeyi uygulamalarına gerek kalmayacaktır. Ancak bir yayınevi üzerinden kitap çıkacak ise, her yayınevi kitabın kendi yayınevinden çıktığını okurlarının bilmesini ister. Bu zamanla yayınevi için bir avantaja dönüşecektir. Okurlar yayıneviyle bir bağ kurmaya başlayacak güven duygusu oluşacaktır. Sırf sevdikleri yayınevinden çıktığı için yayınları takip eden okuyan milyonlarca okur bulunmaktadır. Bu kimi zaman yazar için avantaj oluştururken kimi zamanda yayınevi için tanınmış çok okunan bir yazarın kitabını yayımlaması avantaj olacaktır.

Kitap Arka Kapak Tasarımı Nasıl Yapılır?

 • Başlık
 • Tipoğrafi
 • Görsel
 • Açıklama, Tanıtım Yazısı
 • Kitap İncelemeleri
 • Yazar Biyoğrafisi
 • Yayınevi Logosu

Başlık

Ön kapakta kullanıla başlık yazısı daha küçük puntolarda arka kapakta da mutlaka kullanılmalıdır. Diğer kurallar ön kapakta ki ile aynıdır.

Tipografi

Arka kapakta kullanılması gereken tipografi teknikleri arka kapağın da görsel olarak doyurucu olmasını sağlayacaktır. Diğer tipografi kuralları ön kapak ile aynıdır.

Görsel

Arka kapakta kullanılacak görsel ön kapakta ki gibi ön plana çıkmamalıdır. Arka kapakta yazı yoğunluğunun fazla olacağından kullanılacak görsel yazının altında kalacağından bir arka plan, zemin gibi olmalıdır. Yazının okunması önleyecek bir arka plandan kesinlikle kaçınılmalıdır. Unutmamalı ki arka kapak tasarımında amacımız tanıtım yazısını okutmaktır.

Açıklama (Kitap tanıtım yazısı)

Okuyucuların kitabınızı neden okumalarını gerektiğini, kitabın onlara hissettireceği duygu ve düşünleri anlatan bir kitap tanıtım ya da diğer bir deyişle reklam yazısıdır. Bu açıklama asla kitabın özetinde alınan bir paragraf olmamalıdır. Bu bölüm profesyonelce hazırlanan satın almaya teşvik edecek bir yazı olmalıdır.

Kitap incelemeleri ve tavsiyeleri

Son yıllarda dünyada birçok yayıncı ve yazarın kitaplarında kullandığı bu teknik, okuyucuların kitabı satın almaya daha fazla teşvik eden bir bölüm olarak karşımıza çıkmıştır. Bu bölümde okurların yakından tanıdığı güvendiği yazarlar, kitap eleştirmenlerinin kitap ile ilgili görüşlerine yer alarak okurların kitapla ilgili fikirlerinde olumlu yönde etkilemektedir.

Yazar Biyografisi

Araştırma kitapları ve kurgu kitaplarında okuyucular yazar hakkında ki bilgileri ve önceki eserleri hakkında bilgilenmek ister. Ayrıca yazarın çok okunan kitapları varsa bu bilgiler paylaşılarak reklam açısından kullanılabilir. Örnek olarak “Küçük Prens” yazarından gibi.

Yayınevi Logosu

Kitap Sırt Tasarımı Nasıl Yapılır?

Başlık

Kitabın başlığı yatay bir şekilde mutlaka burada kitabın sırtında kullanılmalıdır. Unutmamlı ki kitapları raflarda sırtları tanıtır ve temsil eder.

Yazar

Yazar ismi de yatay bir şekilde mutlaka burada kitabın sırtında kullanılmalıdır.

Yayınevi Logosu

Yayınevi logosunun burada kitabın sırtında kullanılması uygun olacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak geniş kitlelere hitap etmek istiyorsanız, kitap kapağı tasarımına bir bütçe ayırmalı profesyonel bir tasarımcı ya da tasarım ajansı ile çalışmalısınız. Kitabınızı satılmasını kolaylaştıran güzel bir kitap kapağı; yazar, yayınevi ve kitap için iyi bir tanıtım aracıdır. En iyi yazarlar, yayınevleri buna gerekli önemi veriyor bu yüzden satış listelerinde üst sıralarda yer alıyorlar.

Biz yayınevi ve yazarlara kitap kapağı tasarım hizmeti veren, mükemmel kapak tasarlamayı hedefleyen bir tasarım ajansıyız. Sizler de yüksek kalitede tasarımlar gerçekleştirmek için sabırsızlanıyoruz. Bizimle iletişime geçerek mükemmel kitap kapağı tasarımınıza bugün başlaya bilirsiniz.

Yorum Yap